פסיכומטרי

שאלות נפוצות שאלות נפוצות  חפש בפורום   לוח שנה   רישום משתמש חדש רישום משתמש חדש  התחבר [משתמש קיים] התחבר [משתמש קיים]

בעיות בפרק המילולי

הגב למאמר הגב למאמר
מחבר
  נושא חפש נושא חפש  אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה
דני פרץ הצג רשימה נפתחת
חבר חדש
חבר חדש

כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 2
  ציטוט דני פרץ ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה נושא: בעיות בפרק המילולי
    פורסם: 03/יולי/2015 ב- 16:04
שלום,
ניגשתי לפסיכומטרי פעמיים (מועד דצמבר 2014 ואפריל 2015) וקיבלתי ציון די נמוך בפרק המילולי.

ניסיתי כל דרך אפשרית כדי להשתפר בפרק המילולי :
1- 4 טקסטים בכל יום מפרקים מילולים של המתכונת הישנה והחדשה מהאתר של המרכז הארצי
2- קריאה בכל שלושה ימים 2 טקסטים מעיתון "הארץ " והעיתון "Scientific American"
3- קריאה של מאמרים (יחסית מעט) באתר "הידען" בכל שבוע
4- קריאה די מעטה של ספרים (לאחר שראיתי תגובות בפורום שקריאת ספרים די לא מומלצת בטווח זמן קצר , ירדתי מהנושא)
5- בכל יום ,תרגול של 5 סטים מאחד הנושאים בפרק המילולי שבהם אני חלש.

קיימתי את הלו"ז הזה במלואו במשך שבועיים רצוף ובשאר השבועות ,עד סעיף 3 (כולל) במשך כל תקופת הלמידה.

ניסיתי גם לתת יותר זמן לאותם חלקים בפרק שבהם מספר הטעויות רב , אך זה לא ממש עזר.

הנושאים הבעייתיים:

אנלוגיות :

הזמן שלוקח : במרבית הפרקים לוקח בדיוק ל3 אנלוגיות הראשונות בין 20-25 שניות ול3 האחרונות בין 40 - 50 שניות.

בדרך כלל מספר הטעויות : בין 1 ל2.

הבעיה : הקשרים לפעמים מורכבים מידי (במקרים שהקשר הוא משפט ארוך ולא צמד מילים כמו הפכים , אני כמעט ולא מצליח לעלות על הקשר) ולפעמים חלק מן המילים שמופיעות באנלוגיות לא מוכרות.

השלמת משפטים :

הזמן שלוקח : כל שאלה לוקחת בין דקה לדקה ורבע .

בדרך כלל מספר הטעויות : מתוך 3 שאלות , תמיד טעות אחת לפחות ובמקרים נדירים 2.

הבעיה : הטעויות קורות כמעט תמיד במשפטים ארוכים ומסובכים. אני מתכוון להשלמות משפטים עם 4 משפטים שההשלמה הראשונה נמצאת ב3 המילים הראשונות, וההשלמה האחרונה נמצאת בסיום המשפט הרביעי.

שאלות פסקה :

הזמן שלוקח :כל שאלה בין דקה וחצי לשתיים.

בדרך כלל מספר הטעויות :מתוך 4 שאלות פסקה , 2 טעויות.

הבעיה : לוקח המון זמן להבין את הפסקה. לעתים כשהפסקה ארוכה מאוד, אני מסיק דברים לא נכונים מהפסקה.

טקסטים :

הזמן שלוקח : ב6 דקות אני מספיק לענות על 4-5 שאלות ואת השאר מנחש.

בדרך כלל מספר הטעויות : 2 - 3 מתוך 6.

הבעיה : כמו בשאלות פסקה.

* הערה : לא מצאתי שום דרך לשפר את "מהירות ההבנה/ההסקה"

אני מחפש דרכים להשתפר בבעיות שהצגתי.

תודה מראש,
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

מאמרים: 18183
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 03/יולי/2015 ב- 21:28
היי דני,

אתחיל בכך שהחלק המילולי הוא החלק שהכי קשה להשתפר בו, מכיוון שרובו מבוסס על הבנת הנקרא.

באנלוגיות - מתוך מה שכתבת נראה לי שאתה לא ניגש אליהן נכון. אין קשרים קצרים באנלוגיות (כמו הפכים) ואין קשרים ארוכים. גם אם המילים הן הפכים, וזה נדיר, הגדרת הקשר תהיה א הוא ההפך מ-ב, ולא א ו-ב הם הפכים.
הגדרת הקשר היא הדבר החשוב ביותר, ואם מדייקים בזה האנלוגיה תיפתר ב-10 שניות ואפילו פחות. הזמן שלוקח לך לפתור מראה שהבעיה שלך היא בהגדרת הקשר.

קרא את ההסברים באתר לגבי אנלוגיות, אני מקווה שזה יעזור לך קצת.

פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 03/יולי/2015 ב- 21:36
השלמת משפטים -

הזמן סביר, אולי קצת ארוך מידי. אתה צריך לנסות לנקות את ה'רעש' במשפט ולהישאר רק עם השךד שלו. הדרך לעזות זאת היא להגיד לעצמך את המשפט במילים שלך. למשל, אם כתוב "פרופסור שכטמן טוענת כי להחמיר עם אדם שגנב כל עוד עשה זאת מתוך צורך קיומי..." פשוט תחליף את זה ב"גנב עני זה בסדר".
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 03/יולי/2015 ב- 21:38
לגבי שאלות הבנת הנקרא בדידות אין לי בשורות - פשוט להבין ולפתור.
קטע קריאה עם שאלות - איך אתה פותר? קודם קורא את הטקסט? אץ השאלות?
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
דני פרץ הצג רשימה נפתחת
חבר חדש
חבר חדש

מאמרים: 2
  ציטוט דני פרץ ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 04/יולי/2015 ב- 10:17
שלום ותודה על התגובות,
בקשר לאנלוגיות, אני דיברתי יותר על קשרים שהם משפטים מאוד ארוכים כמו אלפס : צלחת - אלפס משמש להכנת דברים שבסופו של דבר שמים בצלחת או טיגון : נשרף - טיגון מוגזם הוא פעולה שבסופו של דבר יכולה לגרום למשהו(אוכל) להיות במצב של נשרף. הקשרים שהבאתי יחסית פשוטים , אבל בכל מיני אנלוגיות , הקשר הוא משפט ארוך ומסובך אף יותר. כיצד אפשר להתמודד עם קשרים אלו ?

בקשר להשלמת משפטים, במועדים האחרונים מופיעים כל מיני השלמות שנראה כאילו הן פסקאות מטקסטים. בחלק מן ההשלמות אין מילות קישור שדי קל להשלים ויש במקום זאת, משפטים מסוימים שרק דרך הבנת כל הפסקה עם השלמה מסוימת ניתן להכריע אם התשובה נכונה או לא.
דוגמה :

1- ___ כמו ילד אשר לא ילמד לדבר אם לא יגדל בקרב בני אדם מדברים, גוזל הזמיר יפתח יכולות שירה ___ ייחשף לשירה של זמירים. ואולם, מבחינה אחרת השפה האנושית ושירת הזמירים ___: השפה הספציפית שהילד לימד אינה תלויה במוצאו אלא רק בשפה שמדוברת סביבו, ואילו גוזל זמיר מזן מסוים שיגדל בקן של זמירים מזן אחר לא ישיר בבגרותו את שיר הזן ___.

2- יונק הדבש מוכר כציפור המרחפת בעדינות מעל פרחים באמצעות שימוש בכנפיה באופו שנראה דומה למעוף החרקים. מחקר חדש מגלה כי דמיון זה ___ כפי שהיה מקובל להניח. הוכח שהחרקים מפיקים כמות שווה של כוח עילוי מתנועת כנפיהם כלפי מטה ומתנועתן כלפי מעלה , ___ יונק הדבש מפיק את כוח העילוי שלו ___.

בשלמות האלו , אין מילים מיותרות שאפשר להוריד מן המשפטים וההשלמה דורשת הבנה פסקה כמו בשאלות הבנת הנקרא/שאלות פסקה.
שיפור יכולות הבנת הנקרא יסייע בשאלות מסוג זה ?
תרגלתי המון השלמות משפטים ועדיין אני לא מצליח לפתור השלמות כאלו בפחות משתי דקות שלמות.

בקשר להבנת הנקרא, אני קורא פסקה ראשונה וכך מנסה לפתור את השאלה הראשונה שאינה מדברת באופן כללי על כל הטקסט וכך הלאה ( קורא פסקה שנייה ואז מנסה לפתור את השאלה שאחריה)

אחת מהדרכים שרשמתי בתחילת האשכול , יכולה לסייע בשיפור הבנת הנקרא באופן משמעותי ? איזו דרך יכולה להשפיע באופן המרבי חוץ מתרגול?
לתחילת העמוד
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 04/יולי/2015 ב- 15:37
אנלוגיות - אז מה עם המשפט ארוך? אם אתה מבין את הקשר מה זה משנה כמה מילים אתה צריך כדי להגדיר אותו
? מה שחשוב זה להבין את הקשר. אם אתה מבין שטיגון מוגזם גורם למשהו להישרף זה מספיק - עכשיו תגדיר את זה במשפט.

פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 04/יולי/2015 ב- 15:40
השלמת משפטים -
גם כאן אפשר לקצר, זה לא משנה אם זה משפט מטקסט או בפני עצמו.
למשל, משפט 2 -
יונק דבש עף כמו חרק.

פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 04/יולי/2015 ב- 15:41
בהבנת הנקרא עדיף לקרוא את השאלה ואז לגשת לחלק הרלוונטי בטקסט. אין צורך לקרוא את כל הטקסט.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
 הגב למאמר הגב למאמר

קפוץ לפורום הרשאות פורום הצג רשימה נפתחת

דף זה נוצר ב .125 שניות.
  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.