פסיכומטרי

שאלות נפוצות שאלות נפוצות  חפש בפורום   לוח שנה   רישום משתמש חדש רישום משתמש חדש  התחבר [משתמש קיים] התחבר [משתמש קיים]

האם שאלות ריכוזים נפתרות רק על ידי סקאלה?

הגב למאמר הגב למאמר
מחבר
  נושא חפש נושא חפש  אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה
dannykr הצג רשימה נפתחת
חבר בכיר
חבר בכיר
צלמית

מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 153
  ציטוט dannykr ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה נושא: האם שאלות ריכוזים נפתרות רק על ידי סקאלה?
    פורסם: 15/יוני/2009 ב- 10:10
מצליח לפתור, אבל אחרי 10 דקות שאלה, די מסבכת אותי השיטה..
האם זו הדרך היחידה או אפשר אחרת?!
אם אפשר אחרת- אשמח לראות שיטה חלופית לפתרון לשתי השאלות האלה לדוגמא

להכנת נוזל ניקוי "מבריק לי" יש לערבב 500 מ"ל נוזל בריכוז 15% חומר פעיל עם 1 ליטר מים מזוקקים. מהו ריכוז החומר הפעיל ב-1 ליטר של נוזל הניקוי "מבריק לי"? 0 5 10 15

מחירו של ק"ג בטון הוא 20 שקלים. הבטון מורכב מתעורבת של חול וחצץ בלבד. מחירו של החול הוא 15 שקלים לק"ג ומחיר החצץ הוא 30 ש"ח לק"ג.
בטון שמשקלו 60 ק"ג מכיל _____ ק"ג חול. 15 20 30 40.

תודה!!
לתחילת העמוד
assafy הצג רשימה נפתחת
חבר בכיר
חבר בכיר
צלמית

מאמרים: 968
  ציטוט assafy ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 15/יוני/2009 ב- 11:30

היי דני :)

1. מה שאתה צריך לבדוק הוא כמה חומר פעיל, במ"ל, יש בנוזל
אם כדי להכין "מבריק לי" צריך 500 מ"ל מוזל+ליטר מים מזוקקים, יוצא לנו שבכל התערובת יש 1,500 מיליליטר (או 1.5 ליטר), נכון?
15 אחוז מה-500 זה 75 מיליליטר

בשאלה מבקשים מאיתנו להכין כמות כפולה-במקום 500 מ"ל, צריך ליטר. אמנם לא רשום שזו כמות כפולה, אבל יש צורך להבין את זה לבד.
אם בשביל להכין כמות של נוזל ניקוי אחד יש צורך בליטר מים מזוקקים, הרי כדי שלהיכן כמות כפולה, יש צורך ב-2 ליטר מים מזוקקים, נכון?
סה"כ אנחנו צריכים:
ליטר נוזל ניקוי+2 ליטר מים מזוקקים.
אם ב-500 מ"ל נוזל ניקוי יש 75 מ"ל חומר פעיל, הרי שבליטר נוזל ניקוי יהיו לנו 150 מ"ל חומר פעיל.
סה"כ יש לנו 3 ליטר בכל התערובת הזו, מתוכם 150 מ"ל חומר פעיל.
3 ליטר זה למעשה 3,000 מ"ל. 10 אחוז מ-3,000 זה 300, וזה אומר ש-5 אחוזים זה 150 מ"ל. לכן התשובה היא שיש 5 אחוזים חומר פעיל

2. בשאלה הזו אני פחות בטוח, אני חייב לציין. עכשיו אני פותר, אבל בינתיים אני אראה לך אתה פתרון של שאלה 1, בתקווה שצדקתי...

עריכה:
אני חושב שעליתי על הפתרון...

תראה, לומר לך את האמת? את השאלה הזו פתרתי בהצבת תשובות.
איך בדיוק?
בדקתי איזו כמות של ק"ג תביא אותי למצב שהושקעו 1,200 ש"ח בייצור 60 ק"ג בטון. וכעת אסביר מההתחלה.

אומרים לנו שק"ג בטון עולה 20 ש"ח. מה זה אומר? ש-60 ק"ג בטון עולה 1,200 ש"ח.
אנחנו צריכים להגיע למצב שהסכום שהושקע ברכישת חול וחצץ יחד יביא אותנו לסכום של 1,200 ש"ח.
מכיוון שהסתבכתי קצת בחישובים וראיתי שזה עלול לקחת זמן, החלטתי להציב תשובות. לפי מה?
קודם כל פסלתי את 30, מפני שלא הגיוני שרכשו בדיוק  את אותה כמות של חצץ וחול, שכן לכל אחד יש עלות שונה. תשובה כזו הייתה אפשרית רק אם חול ווחצץ היו עולים אותו דבר
שנית-את 15 העדפתי לא לבדוק על ההתחלה, מפני שזה אינו מספר עגול, ולא רציתי להסתבך במספרים.
החלטתי ללכת על 40, מתוך תחושה שיותר הגיוני שרוב התקציב הלך על החול, שעולה 15 ש"ח בלבד. בנוסף, ניתן לראות שאם מכפילים את 40 ב-30, ייצא לנו כבר 1,200 שהושקעו בבטון, מה שיביא לחריכה מהתקציב.

מה שעשיתי זה:
15 (עלות בש"ח לק"ג חול) כפול 40 (התשובה שהצבתי) = 600
30 (עלות בש"ח לק"ג חצץ) כפול 20 (הכמות שנותרה כדי להגיע ל-60 ק"ג) = 600

מחברים את התשובות, רואים שהגענו ל-1,200 ש"ח לעלות ייצור 60 ק"ג בטון, וזו התשובה

בנוסף, אני חושב שאפשר להבחין בכך שחול הוא פי 2 זול מחצץ, ולכן חייב להית יותר פי 2 חול מחצץ, שכן, כפי שהסברתי, אם יהיה יותר חצץ מבטון, נגיע למצב של חריגה בתקציב. עם זאת, אלו דברים שלא תמיד מצליחים לראות בזמן מבחן.

השיטה של הצבת תשובות יכולה לעיתים להיות שיטה טובה למקרה ונתקעים עם תרגיל מסוים

אני מקווה שצדקתי בתשובות. בהצלחה, ותאמר אם לא, ואנסה לפתור בדרך אחרת :)

נערך ע"י assafy - 15/יוני/2009 ב- 11:52
לתחילת העמוד
dannykr הצג רשימה נפתחת
חבר בכיר
חבר בכיר
צלמית

מאמרים: 153
  ציטוט dannykr ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 16/יוני/2009 ב- 21:20
תודה רבה!
לתחילת העמוד
 הגב למאמר הגב למאמר

קפוץ לפורום הרשאות פורום הצג רשימה נפתחת

דף זה נוצר ב .125 שניות.
  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.