פסיכומטרי

  שאלות נפוצות שאלות נפוצות  חפש בפורום   לוח שנה   רישום משתמש חדש רישום משתמש חדש  התחבר [משתמש קיים] התחבר [משתמש קיים]

ניהול זמנים בפסיכומטרי

 הגב למאמר הגב למאמר הדף  12>
מחבר
  נושא חפש נושא חפש  אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה נושא: ניהול זמנים בפסיכומטרי
    פורסם: 14/נובמבר/2011 ב- 04:16


אם אין לכם כח לקרוא (למרות שמומלץ גם), אפשר לראות את הסרטונים:

ניהול זמן בפסיכומטרי - חלק א

ניהול זמן בפסיכומטרי - חלק ב
אתם כבר לקראת המבחן הפסיכומטרי, והתחלתם לפתור סימולציות.
באמצעות ניהול זמן נכון במהלך הבחינה, תוכלו להוסיף לעצמכם עוד כמה עשרות נקודות.

1) כל השאלות בבחינה הפסיכומטרית שוות אותו מספר נקודות.
זאת אומרת ששאלות קלות שוות בדיוק אותו דבר כמו שאלות קשות.

2) השאלות בבחינה מופיעות בסדר קושי עולה.
המסקנה המתבקשת היא לפתור את הבחינה לפי הסדר - אין טעם להתחיל משאלות קשות ולבזבז עליהן את הזמן כשאפשר לפתור שאלות קלות.

ניהול זמן בבחינה דומה לשעשועון שהיה פעם בטלוויזיה - נכנסים ל"מקלחון" מלא בשטרות של כסף, ומאווררים גדולים מעיפים את השטרות באוויר - צריך לאסוף כמה שיותר שטרות, ומה שמצליחים לאסוף לוקחים. במצב כזה, ברור שקודם כל כדאי לי לאסוף את כל השטרות שנמצאים על הרצפה. הרי השטר שעל הרצפה והשטר שמתעופף באוויר שווים אותו דבר, אבל את השטר שעל הרצפה אני אוסף בשנייה ואת זה שבאוויר אני צריך להתאמץ ואולי בכלל לא אצליח לתפוס.
בדיוק אותו דבר לגבי שאלות בבחינה הפסיכומטרית. קודם כל פתרו את כל השאלות הקלות. אין טעם להתעקש על שאלה קשה ולבזבז עליה זמן כאשר בזמן הזה אתה יכולים לפתור כמה שאלות קלות בלי בעיה.

לכן, א-ס-ו-ר להתעכב על אף שאלה בבחינה. בכל פעם שאתם מתעכבים על שאלה אתם מבזבזים זמן בו יכולתם לפתור שאלות אחרות. השאלה היא - מתי לדלג על שאלה - אחרי כמה זמן?

הטעות הנפוצה היא לדלג על שאלה אחרי דקה, כי בפסיכומטרי יש "דקה לשאלה". אז זהו, שלא. בפסיכומטרי אין דקה לשאלה, יש 20 דקות ל-20 שאלות (או 22-23 שאלות באנגלית ובמילולי). זאת אומרת שיש שאלות שאפשר לפתור ב-10 שניות, ויש כאלה שזה בסדר שייקחו לנו יותר מדקה. אם אתם מדלגים על שאלה אחרי דקה, סימן שבזבזתם דקה... אם מחליטים לדלג על שאלה, צריך לעשות את זה אחרי זמן קצר כמה שניתן ולא אחרי דקה.

איך יודעים מתי לדלג על שאלה?
זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. חלק גדול מהשאלות הפסיכומטריות הן שאלות "רגילות" שאתם כבר מכירים. אין שום בעיה להסתכל ברפרוף על שאלה ולדעת אם אתם יודעים לפתור אותה או לא. למשל, אם אני רואה ביטוי אלגברי שבמונה ובמכנה יש בו חיבור/חיסור שורשים, ואני יודע שכבר פתרתי עשרות תרגילים כאלה, ברור לי שאני יכול לפתור את השאלה הזו בקלות. לעומת זאת, אם אני רואה שאלה פסיכומטרית שהיא קצת "שונה", קצת מוזרה, לא משהו מוכר שפתרתי כבר עשרות פעמים, אז אני לא יכול להיות בטוח שאני יודע לפתור אותה. יכול להיות שזו בעצם שאלה קלה, שאני אצליח לפתור תוך 20 שניות, אבל מצד שני יכול להיות שזו שאלה קשה שאני אסתבך ואתקע איתה, והיא פשוט תבזבז לי את הזמן. מכיוון שאני לא בטוח שאני יודע לפתור את השאלה בקלות, אני מדלג אליה ואחזור אליה בסוף הפרק.

בשלב הראשון אני עובר על הפרק ופותר את כל השאלות שאני יודע לפתור בקלות, ורק את השאלות האלה. בשלב השני, אני חוזר ועובר על כל השאלות שדילגתי עליהן ומתחיל לפתור אותן. בצורה כזו, לא יקרה מצב שבו אני תקוע על שאלה מסוימת ומבזבז שם זמן יקר, כשבהמשך יש שאלות קלות שיכולתי לפתור בזמן הזה (כי לפי השיטה הזו כבר פתרתי את כל השאלות הקלות שבהמשך).

ניהול הזמן הזה עוזר פעמיים - גם מבחינת היכולת לפתור יותר שאלות, וגם מבחינה פסיכולוגית - כאילו יש לי "יותר" זמן לשאלות. למה? נקח מקרה לדוגמה:

אני עובר על הפרק ופותר 17 שאלות שהיו לי קלות ומהירות. בגלל שאלה השאלות שהיו לי קלות, הן לא באמת לוקחות לי דקה לשאלה, אלא הרבה פחות (בדרך כלל ממוצע של חצי דקה לשאלה). נניח שאת 12השאלות פתרתי ב-6 דקות. המצב כרגע הוא שנשארו לי עוד 8 שאלות, לכאורה קשות יותר (אך לא כולן באמת קשות), ויש לי עוד 14 דקות לפרק - בעצם יש לי כמעט 2 דקות לשאלה! פתאום אני הרבה יותר רגוע (כי יש לי הרבה זמן לכל שאלה), אני יכול להרשות לעצמי לעבור על השאלות ולשים לב לפרטים הקטנים, ואני יודע שאני לא מבזבז את הזמן כי אין שאלות "קלות" אחרות שמסתתרות בהמשך הפרק - את כולן כבר פתרתי בשלב הראשון.

כמובן שכדי לעשות את זה צריך לתרגל את זה במהלך מבחנים.
תרגול אחד שאפשר לעשות לפני שעושים את זה בסימולציות הוא התרגול הבא: פותחים ספר פסיכומטרי בנושא מסוים, ועוברים על השאלות - לא פותרים אף שאלה, אלא רק מתרגלים "זיהוי שאלות" - האם אני יודע לפתור את השאלה או לא. בפועל, אתם יכולים לעבור על עשרות שאלות בכמה דקות בודדות, כי כשאתם נתקלים בשאלה מתבנית מוכרת, אתם יודעים שאתם יודעים לפתור אותה, ואתם לא צריכים להתחיל לפתור אותה בפועל. אם תתחילו לפתור אותה - זה סתם תרגול של מתמטיקה ולא פסיכומטרי, כי כבר הבנתם את השאלה. החישוב עצמו לא באמת חשוב. אם הגעתם למשוואה שצריך לבנות, לא צריך לבזבז זמן בלפתור אותה - זה כבר לא משנה.

טעות נפוצה נוספת שנבחנים עושים - מדלגים באופן אוטומטי על התרשים.
למה לדלג?השאלות בפרק מופיעות בסדר קושי עולה, וזה כולל גם את התרשים. זאת אומרת שאם התרשים נמצא בתחילת הפרק, סימן שהוא מאוד קל, וסביר להניח שתפתרו אותו גם מהר וגם נכון - אין שום סיבה לדלג עליו. אם התרשים מופיע בסוף הפרק, ממילא אין מה לדלג עליו כי הוא בסוף... אם התרשים מופיע באמצע הפרק - זה תלוי עד כמה אתם חזקים בתרשימים - אם אתם חזקים אז אל תדלגו, התרשים לא קשה מידי וחבל לא לעשות אותו באותו רגע.

טעות נוספת בפסיכומטרי - אפקט המהמר.
אחרי שבזבזתם כבר זמן מסוים על שאלה, אתם ממשיכים לנסות כדי שהזמן שכבר השקעתם בה לא יתבזבז סתם. הבעיה היא שלא בטוח שתצליחו. אתם צריכים להבין שזמן שהשקעתם בשאלה מסוימת הוא זמן מת - גמור, מבוזבז. זה בכלל לא משנה אם תמשיכו לנסות לפתור אותה או אם תדלגו עליה - הזמן הזה כבר לא יחזור. גם אם תנסו לפתור אותה מהתחלה, ותצליחו לפתור אותה תוך חצי דקה, עדיין הדקה שבזבזתם קודם לכם בוזבזה סתם, כי יכולתם לפתור את השאלה בחצי דקה... כשאתם מנסים לפתור שאלה מסוימת, אל תתייחסו בכלל לזמן שכבר השקעתם בה - אין לו שום משמעות. הדבר היחיד שצריך להנחות אתכם הוא - האם אני יודע לפתור את השאלה הזו או לא, והאם יש שאלות נוספות שעדיין לא הגעתי אליהן? אם יש שאלות שלא הגעתם אליהן - דלגו מיד, אל תמשיכו לנסות לפתור את השאלה. אחרי שתסיימו עם כל השאלות שאתם יודעים לפתור, רק אז אפשר לחזור לשאלות שדילגתם עליהן.

טוב, זה ניהול זמן בפרק כמותי על רגל אחת. בפרקים מילולי ואנגלית זה הרבה יותר פשוט כי השאלות מסודרות לפי נושאים, ויש זמן מומלץ קבוע פחות או יותר לכל מקטע. (מפורט בקישורים מצד ימין בעמוד הבית - בחינות לדגומה >> זמנים מומלצים).

זמנים לפרק חשיבה כמותית

זמנים לפרק חשיבה מילולית

זמנים לפרק אנגלית בפסיכומטרי

נערך ע"י אלעד שווייצר (פסיכו) - 27/אוקטובר/2015 ב- 02:49
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 14/נובמבר/2011 ב- 04:16
זה המקום לשאול שאלות...


פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
nati1986 הצג רשימה נפתחת
חבר בכיר
חבר בכיר
צלמית

הצטרף: 10/יולי/2011
כתובת: אשקלון
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 395
  ציטוט nati1986 ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 14/נובמבר/2011 ב- 10:07
מאמר מעולה!!!
כל הכבוד אלעד ישר כוח!!
לתחילת העמוד
Snaidis הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור


הצטרף: 04/נובמבר/2011
כתובת: אשקלון
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 49
  ציטוט Snaidis ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 18/נובמבר/2011 ב- 21:02

היי,

לפי מה שאני שמעתי ולפי מה שכתוב באתר של ניב רווח, השאלות בפרק הכמותי מסודרות בסדר קושי עולה אבל זה לא אומר ששאלה מס' 1 היא השאלה הכי קלה בפרק ושאלה 25 היא השאלה הכי קשה בפרק. אלא זה מחולק למקבצים. לדוגמא השאלה הראשונה במקבץ של השוואות כמותיות הכי קלה באותו מקבץ לעומת האחרונה שהיא הכי קשה באותו המקבץ.

אני טועה?
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 19/נובמבר/2011 ב- 00:14
אתה לא טועה - זה באמת מה שחלק מהמדריכים חושבים, והם אלה שטועים, לא אתה...
אבל זה בסדר, מידי פעם הם נכנסים לפורום ולומדים קצת... :-)

שאלה 1 היא בהכרח השאלה עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר, ושאלה 25 היא בהכרח השאלה עם אחוזי ההצלחה הנמוכים ביותר (מתוך סטטיסטיקות של נבחנים בשנים עברו).

המבנה המדויק של פרק כמותי הוא כזה:
השאלות בפרק כמותי אכן מסודרות ב-3-4 מקטעים של: שאלות ובעיות, השוואה כמותית והסקה מתרשים/מטבלה.
לרוב יש שני מקטעים של שאלות ובעיות, אך ישנים פרקים בהם מופיע רק מקטע אחד ארוך של שאלות ובעיות, ובמקרה כזה יש בפרק רק 3 מקטעים בלבד (1 מכל סוג).

רמת הקושי באה לידי ביטוי גם בסדר השאלות בתוך כל מקטע, וגם בין המקטעים עצמם (כל מקטע קשה יותר מזה שלפניו).

נניח שהמקטע הראשון הוא שאלות 1-8, והשני שאלות 9-13.

שאלות 1-8 הן בסדר קושי עולה.
גם שאלות 9-13 הן בסדר קושי עולה, אך שאלה 9 (שהיא הראשונה במקטע השני) יכולה להיות קלה יותר משאלה 8 (שהיא האחרונה במקטע הראשון), אבל אינה חייבת להיות כזו.
בכל מקרה, רמת הקושי הממוצעת של השאלות במקטע השני תהיה גבוהה יותר מרמת הקושי הממוצעת של השאלות במקטע הראשון.

מתוך זה אפשר להבין גם כי שאלה 1 (שהיא הראשונה המקטע הראשון) חייבת להיות הכי קלה בפרק, ושאלה 25 (שהיא האחרונה במקטע האחרון) חייבת להיות הכי קשה בפרק.

מה שרשמתי כאן הינו תקציר של מאמר מקיף יותר שאני עובד עליו, ובו גם יפורט עניין החלוקה למקטעים בפרק.
הסיבה שלא רשמתי את זה כאן היא שעניין המקטעים אינו משמעותי כל כך - השאלה השניה בכל מקטע דומה ברמתה לשאלה האחרונה במקטע הקודם, כך שבפועל הפרק הכמותי אכן בנוי מהקל לקשה, עם כמה שאלות יוצאות דופן - השאלות הראשונות בכל מקטע.

מכיוון שגם כך עניין רמת הקושי הוא אינדבדואלי, ומה שקשה לאחד לאו דווקא קשה לאחר, וגם בגלל העובדה שאין הבדל משמעותי מאוד בין השאלה האחרונה של מקטע אחד לראשונה של זה שאחריו, אין טעם לדעתי להתפלסף יותר מידי על עניין המקטעים, ופשוט כדאי להבין שהפרק בנוי מהקל לקשה, בלי להתייחס למקטעים יותר מידי.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
Snaidis הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור


הצטרף: 04/נובמבר/2011
כתובת: אשקלון
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 49
  ציטוט Snaidis ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 04/דצמבר/2011 ב- 23:04
היי אלעד :)
קודם כל תודה על התשובה המפורטת.
ושאלה קטנה:
כמה זמן לדעתך כדאי להשקיע בגרף מהרגע שהגעתי אליו?
4 דקות? כלומר לראות בדיוק מתי הגעתי אליו ולהשקיע בו 4 דקות.
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 05/דצמבר/2011 ב- 00:06
אני לא מאמין בלהגדיר זמן לשאלה או לתרשים וכו׳.
אם התרשים בתחילת/אמצע הפרק סימן שהוא קל, ולכן אפשר לפתור את השאלות במהירות, ואם הוא בסוף אז הוא ייקח יותר זמן, ובכל מקרה הוא בסוף הפרק אז אקדיש לו את הזמן שנשאר...

נניח שתגדיר 4 דקות. מה יקרה אחרי 4 דקות? תעזוב את השאלה באמצע?
אין בזה היגיון. אם אני יודע לפתור שרלה אני אפתור אותה, ואם לא אז אדלג מיד.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
AnaRhisT הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור
צלמית

הצטרף: 30/אפריל/2011
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 46
  ציטוט AnaRhisT ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 14/פברואר/2012 ב- 21:03
גישה חכמה מאוד וגם נכונה מאוד ואני הולך לנצל אותה. השאלה היא האם אני יכול להעביר עמודים אחורה במבחן הפסיכומטרי?
למשל אני נמצא בפרק 1 והוא כמותי, סיימתי את שאלה 25 ודילגתי בדרך על מספר שאלות, האם אני יכול להעביר דפים אחורה ולחזור לשאלות שעליהן דילגתי (כמובן שבאותו פרק)?


נערך ע"י AnaRhisT - 14/פברואר/2012 ב- 21:03
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 15/פברואר/2012 ב- 00:35
באותו פרק מותר לך ללכת קדימה ואחורה.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
AnaRhisT הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור
צלמית

הצטרף: 30/אפריל/2011
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 46
  ציטוט AnaRhisT ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 15/פברואר/2012 ב- 00:53
מעולה, תודה!
לתחילת העמוד
dgenuth הצג רשימה נפתחת
חבר בכיר
חבר בכיר


הצטרף: 26/פברואר/2012
כתובת: רעננה
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 159
  ציטוט dgenuth ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 21/מרס/2012 ב- 13:40
בפרקים באנגלית יש 27 שאלות, או 29?
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 21/מרס/2012 ב- 15:19
לא קבוע. יכולות להיות 27, 28 או 29 שאלות.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
כריסטיאנו רונאלדו הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור


הצטרף: 05/אוגוסט/2009
כתובת: רה"ע
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 43
  ציטוט כריסטיאנו רונאלדו ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 21/מרס/2012 ב- 17:58
אני דווקא משתמש בשיטה אחרת בפרק המילולי(שבינתיים הולכת לי די טוב) .

אני עובר קודם כל במהירות על כל השאלות שאני יודע(מילים וביטוייפ,אנלוגיות מה שברור מאליו,החלפת אותיות כנ"ל , השלמת משפטים כנ"ל והיגיון כנ"ל) ואז מגיע לחלק הבנת הנקרא שעוד נותרו לי כ3-6 שאלות + הבנת הנקרא לכ-12/13 דקות.
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

הצטרף: 02/מאי/2006
כתובת: תל אביב
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 18157
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 11/אפריל/2012 ב- 10:24
לא הבנתי מה השיטה.
פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
עודד מנשק42 הצג רשימה נפתחת
חבר חדש
חבר חדש
צלמית

הצטרף: 04/מרס/2011
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 23
  ציטוט עודד מנשק42 ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 13/יוני/2012 ב- 23:20
כתבת שהדבר הכי חשוב זה שליטה באלגברה בסיסית. מה הכוונה בדיוק?
לתחילת העמוד
אורח הצג רשימה נפתחת
חבר מסור
חבר מסור


הצטרף: 02/מאי/2006
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 94
  ציטוט אורח ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 14/יוני/2012 ב- 00:36
לדעת לפתור משוואות
לתחילת העמוד
 הגב למאמר הגב למאמר הדף  12>

קפוץ לפורום הרשאות פורום הצג רשימה נפתחתדף זה נוצר ב .047 שניות.
  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.