פסיכומטרי

שאלות נפוצות שאלות נפוצות  חפש בפורום   לוח שנה   רישום משתמש חדש רישום משתמש חדש  התחבר [משתמש קיים] התחבר [משתמש קיים]

בעיה בקומבינטוריקה

הגב למאמר הגב למאמר
מחבר
  נושא חפש נושא חפש  אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה
Evishiko הצג רשימה נפתחת
חבר חדש
חבר חדש

כתובת: באר שבע
מצב מקוון: מנותק
מאמרים: 26
  ציטוט Evishiko ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה נושא: בעיה בקומבינטוריקה
    פורסם: 05/דצמבר/2011 ב- 16:00
יש סוג שאלות שבהן לסדר הפנימי אין חשיבות, למשל כאשר צריך לבחור 2 תורני כיתה, לא משנה מי הראשון ומי השני, אז 'מחלקים בסדר הפנימי' זתומרת 2!, אם 3 תורנים אז 3!

יש גם שאלות מהסוג של לחיצות הידיים, כמו: בחדר בו 20 מפורסמים לוחצים ידיים אחד לשני וידוע כי כל אחד לוחץ ידו של אחר בדיוק פעם אחת, כמה לחיצות ידיים יתרחשו?
שבהן יש לי נוסחא, n*(n-1)/2 זתומרת 20*19, ולחלק ב2 במקרה הזה.

השאלה שלי היא אם אלה בעצם אותן שאלות? בעצם גם בשאלה של לחיצות הידיים צריך לבדוק כמה אפשרויות של "זוגות ידיים שונות" אפשר לקבל והסדר הפנימי לא משנה,אז נחלק ב2!

האמנם? אני לא מצליח לנסח את הבעיה שלי בדיוק.. אבל השאלה אם יכול להיות שאני אחלק ביותר מ2? כמו בדוגמא הראשונה, אני לא מצליח לחשוב על אף דוגמא שתעשה שימוש ב3 גורמים(כמו שלחיצת יד זה בין 2 גורמים)

ממש הסתבכתי עם כל זה
בשורה התחתונה, כמה שאלות
1. זה אותו המקרה?
2.נניח שלא, בנוסחא השנייה(לחיצות ידיים) יש לחלק ב2! או ב2? (אני יודע שזה אותו הדבר אבל מה נכון רעיונית)
3.בהנחה שזה אפשרי, שאלות כמו שאלת לחיצות הידיים אבל עם 3 גורמים, ייתכן שתופיע שאלה כזאת בבחינה?
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

כתובת: תל אביב
מאמרים: 18183
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 05/דצמבר/2011 ב- 19:32
כן - שאלות פעולה הדדית הן בעצם תת-סוג של שאלות שהסדר לא חשוב, רק שתמיד בוחרים 2 איברים ולכן מחלקים ב-!2.

הסיבה להפרדה היא שפעולה הדדית היא מקרה שבו קל יותר לתלמיד לזהות את המצב ולהבין שצריך לחלק ב-2.
אני כאן כבר כמה שנים טובות, ואתה התלמיד הראשון ששם לב שפעולה הדדית זה בעצם שאלה שבה הסדר לא חשוב.

לא צריך לחשוב על דוגמה של 3 גורמים, כי אין כזו. אם יש, זו בעצם שאלה של בחירה מקבוצה ללא חשיבות לסדר, בדיוק כמו שפעולה הדדית זו שאלה של בחירת 2 איברים מתוך קבוצה ללא חשיבות לסדר.

1. כן.
2. צריך ב-!2 אבל מלמדים 2 כי זה יותר אינטואיטיבי.
3. ראשית, לא תופיע. שנית, כפי שכתבתי קודם, אלה שאלות בחירה מקבוצה ללא חשיבות לסדר ובעצם אין דבר כזה "שאלות פעולה הדדית" - זה רק שם שהמצאנו כדי להפוך את הפתרון ליותר אינטואיטיב עבור התלמידים.

פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
Evishiko הצג רשימה נפתחת
חבר חדש
חבר חדש

כתובת: באר שבע
מאמרים: 26
  ציטוט Evishiko ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 05/דצמבר/2011 ב- 20:01
תודה רבה אלעד! הכל מרגיש הרבה יותר ברור עכשיו..
כל כך הסתבכתי, חשבתי שאני לא מבין את העקרון ועכשיו אני רגוע :)
אחלה של אתר ופורום!
לתחילת העמוד
אלעד שווייצר (פסיכו) הצג רשימה נפתחת
מנהל פסיכו
מנהל  פסיכו
צלמית
מנהל הפורום

כתובת: תל אביב
מאמרים: 18183
  ציטוט אלעד שווייצר (פסיכו) ציטוט  הגב למאמרתגובה קישור ישיר לפירסום זה פורסם: 05/דצמבר/2011 ב- 20:58
תודה :-)

פסיכו - פסיכומטרי חינם!
לתחילת העמוד
 הגב למאמר הגב למאמר

קפוץ לפורום הרשאות פורום הצג רשימה נפתחת

דף זה נוצר ב .172 שניות.
  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.