פסיכומטריהסברים ותרגול
אנלוגיות


השלמת משפטים
הגיון צורני


חידות ומשחקי הגיון


הגיון יומיומי


הבנת הנקרא
 
 

דגשים ועבודה נכונה


ישנן מספר טכניקות פתרון לשאלות השלמת משפטים אשר בפרק חשיבה מילולית במבחן הפסיכומטרי. לרוב כדאי לאמץ טכניקה אחת עיקרית, אולם כדאי להכיר גם את השיטות האחרות לפתרון שאלות השלמת משפטים שכן לעיתים הן יכולות להועיל, מכיוון שבמבחן הפסיכומטרי מופיעות שאלות שונות, ואף פעם אין שיטה אחת שיעילה בכל המקרים.

השיטה היחידה אשר עובדת תמיד היא הצבת תשובות, אולם החסרון הגדול שלה הוא הזמן שהיא אורכת.

שיטה ישנה יחסית לפתרון שאלות השלמת משפטים אשר בפרק חשיבה מילולית במבחן הפסיכומטרי היא הצבה במאונך. כיום רוב מכוני ההכנה לבחינה הפסיכומטרית לא מלמדים אותה בקורסים, אולם כדאי לדעת שהיא קיימת והיא יכולה לעזור לנו בחלק משאלות השלמת המשפטים בפסיכומטרי.

הרעיון בשיטה זו הוא להתקדם עם כל התשובות במקביל ולאט לאט לפסול תשובות שאינן מתאימות, ולא להציב תשובה אחרי תשובה. מציבים את ההשלמה הראשונה של כל אחת מהתשובות, לאחר מכן את ההשלמה השניה של כל התשובות, אחר כך את השלישית והרביעית, ובדרך פוסלים את התשובות שתוך כדי ההצבה גילינו שהן יוצרות קשרים לא הגיוניים בין חלקי המשפט.

השיטה הטובה והמהירה ביותר לפתרון שאלות השלמת משפטים אשר בפרק חשיבה מילולית במבחן הפסיכומטרי היא הצבה חלקית. בשיטה זו לרוב אין צורך לקרוא את כל המשפט אלא לבדוק רק חלק ממנו, ובכך לחסוך זמן יקר הדרוש לנו לפתרון השאלות האחרות בפרק החשיבה המילולית.

כפי שכבר הבנתם, הבעיה העיקרית בשאלות השלמת משפטים איננה למצוא את התשובה הנכונה, אלא כמה זמן זה ייקח לנו. לכן, ניסינו למצוא שיטה שתקצר באופן משמעותי את זמן הפתרון בלי לפגוע באיכות.

מציאת המשפט הנכון תמיד תדרוש מאיתנו להציב את התשובות במלואן. לא ניתן לדעת כי תשובה מסוימת מתאימה למשפט אם לא הצבנו את כל ההשלמות שלה בתוך המשפט. אבל, פסילת תשובות לא דורשת הצבה של כל המשפט...

די בכך שמצאנו השלמה אחת או שתיים שלא מתאימות למשפט, ואפשר לפסול את התשובה בלי לקרוא את שאר המשפט. ההבנה הזו היא המפתח לפתרון מהיר של השאלות. במקום לנסות למצוא את המשפט הנכון, ננסה לפסול שלוש תשובות. זה מהיר יותר, מכיוון שאין צורך לקרוא את כל המשפט. 

  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.