פסיכומטריהסברים ותרגול
 
 

איך מתבצע מבחן מימד?


מאת: אלעד שווייצר

ספר הכנה למבחן מימ"ד
ערכת הכנה מושלמת לבחינת מימ"ד - מותאמת ללימוד עצמי - הסברים מפורטים, תרגול מקיף, מילון ומבחנים לדוגמה - הערכה כוללת פתרונות מלאים לכל התרגולים!

איך מתבצע מבחן מימ"ד?

מבחן מימ"ד על מחשב

בחינת מימ"ד נערכת על מחשב, אולם אתם לא צריכים להבין במחשבים לשם כך. השאלות במבחן מופיעות על המסך וכל מה שאתם צריכים זה להזיז קצת את העכבר וללחוץ על מספר התשובה הנכונה (בתנאי שאתם יודעים אותה כמובן...).

לפני שהמבחן יתחיל, יהיה לכם זמן לפתור כמה שאלות לדוגמא כדי ללמוד איך להשתמש בעכבר במהלך המבחן. כמובן שחשוב להתכונן לקראת המבחן ולא להסתמך על כמה שאלות רגע לפני המבחן עצמו בתור הכנה למבחן מימ"ד. באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה תוכלו למצוא מבחן מימ"ד לדוגמא שניתן להיבחן בו על המחשב, בדיוק כמו המבחן האמיתי.

מעברי שאלות ופרקים במבחן מימ"ד

כדי לעבור לשאלה הבאה בבחינת מימ"ד, אתם יכולים ללחוץ על הכפתור "קדימה" המופיע בצורה ברורה על המסך (בצד ימין). אם אתם רוצים לדלג בין שאלות ולאו דווקא לעבור לשאלה הבאה, אתם יכולים פשוט ללחוץ על מספר השאלה. במהלך כל מבחן מימ"ד, בצד הימני של המסך רשומים המספרים של כל השאלות באותו פרק, ולחיצה על מספר שאלה כלשהי יעביר אתכם ישירות אליה. בצורה כזו תוכלו לדלג על השאלות, לחזור לשאלות שדלגתם עליהן ולבדוק את עצמכם לאחר שסיימתם לענות על כל השאלות באותו פרק.

לאחר שסיימתם לענות על כל השאלות בפרק, תוכלו לעבור לפרק הבא במבחן מימ"ד על ידי לחיצה על הכפתור "לפרק הבא" שמופיע באופן ברור על המסך (מימין).

ניחוש תשובות במבחן מימ"ד

בסיום הזמן המוקצב לפרק בו אתם נמצאים, תועברו באופן אוטומטי לפרק הבא, לכן חשוב לשים לב איך אתם עומדים מבחינת הזמן וההספק שלכם. דרך מומלצת היא אף פעם לא לדלג על שאלה בלי לסמן תשובה כלשהי, גם אם אתם לא בטוחים. בצורה כזו, אם יסתיים לכם הזמן בלי שתשימו לב, לפחות לא השארתם שאלות בלי תשובה, וקיים סיכוי שהתשובה שסימנתם היא הנכונה.

אם אתם מחליטים לנחש את התשובה של שאלה כלשהי, יש לכם אפשרות לסמן "תזכורת" על השאלה הזו כדי שתזכרו לחזור אליה אם נשאר לכם זמן ולפתור אותה כראוי. מימין למסך מופיע כפתור "סימון תזכורת". כאשר אתם נמצאים בשאלה מסוימת ורוצים לדלג עליה, לחצו על כפתור זה ומספר השאלה בצד הימני של המסך יוקף בריבוע.

סימון תשובות בבחינת מימ"ד

כל השאלות בבחינת מימ"ד הן אמריקאיות, ולכל שאלה יש 4 תשובות אפשריות. ליד כל תשובה מופיע עיגול, וכדי לבחור בתשובה מסוימת יש להקליק עם העכבר בתוך העיגול שצמוד אליה. לאחר שסימנתם תשובה מסוימת, תוכלו לשנות אותה על ידי הקלקה בתוך עיגול של תשובה אחרת. המרכז הארצי לבחינות והערכה לא מתחשב בתשובות שסימנתם ושיניתם, אלא רק לתשובה האחרונה שסימנתם.

חיווי שאלות

בחלק הימני של המסך במבחן מימ"ד מופיעים מספרי כל השאלות בפרק בו אתם נמצאים. מספר השאלה שאתם נמצאים בה באותו רגע מסומן מריבוע סגול בצד ימין של המסך. כאשר תסמנו תשובה מסוימת, מספר השאלה ישתנה מירוק לסגול. בצורה זו, תוכלו תמיד לדעת על אילו שאלות עניתם כבר (סגולות) ועל אילו עליכם עוד לענות (ירוקות).

שימו לב: אם ניחשתם את התשובה של שאלה מסוימת, מספרה ישנה צבע לסגול ולכן חשוב ללחוץ גם על הכפתור "סימון תזכורת" כדי שהיא תוקף בריבוע ותזכרו לחזור אליה בסוף הפרק. בנוסף, חשוב לדעת כי הצבע של מספר השאלה משתנה בלי קשר לתשובה שבחרתם (נכונה או לא). הצבע רק מסמן את העובדה שכבר עניתם על השאלה, ולא אם עניתם נכון או לא.


 

  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.