פסיכומטריהסברים ותרגול
 
 

קריאה באנגלית


מאת: אלעד שווייצר

מבחן אמי"ר / מבחן אמיר"ם

קריאה באנגלית

להתרגל לקרוא אנגלית
רובנו לא רגילים לקרוא אנגלית. תחשבו על זה, אם הייתם צריכים לחפש מידע באינטרנט על מחשב או מצלמה שאתם רוצים לקנות, סביר להניח שהייתם מחפשים איזו סקירה באחד האתרים בעברית, ולא טורחים לחפש באנגלית, למרות שברוב המקרים הסקירות שנעשו בחו"ל טובות עשרות מונים מהסקירות שעושים בארץ. פשוט, לקרוא אנגלית עבורנו זה מאמץ, ואם אפשר למצוא תחליף, גם אם אינו מושלם, רובנו מעדיפים זאת.

לקראת מבחן אמי"ר חשוב להתחיל להתרגל לקרוא באנגלית. אתם תגלו שלאחר כמה שבועות של קריאה יומיומית של קטעים באנגלית, מהירות הקריאה שלכם תשתפר פלאים וכך גם היכולת שלכם להבין את מה שאתם קוראים בלי מאמץ מיוחד. קריאה באנגלית תשפר באופן משמעותי גם את אוצר המילים שלכם באנגלית ותעזור לכם בלימוד מילים למבחן אמי"ר.

רגע לפני שאתם מתחילים לתרגל קריאה באנגלית, חשוב לתרגל קצת קריאה בעברית - חשוב לקרוא על הרשמה למבחן אמי"ר ולהירשם בזמן, אחרת כל התרגול הזה יהיה לחינם...

מה כדאי לקרוא לקראת מבחן אמי"ר?
ספר? עיתונים? מאמרים? מה הכי כדאי לקרוא כדי לשפר את יכולת הקריאה באנגלית?

האמת, התשובה מעט מורכבת, ותלויה בעיקר בכם. האידיאל הוא כמובן לקרוא מאמרים באנגלית, מכיוון שאלה הם קטעי הקריאה שמופיעים במבחן אמי"ר, והדרך הטובה ביותר להתכונן למבחן היא כמובן לקרוא קטעים הדומים ככל האפשר למה שיופיע בו. היתרון במאמרים הוא כפול - הם גם דומים באורכם לאורך של הקטעים שמופיעים במבחן אמי"ר וגם עוסקים בתחומים שונים ולכן מכילים מילים הקשורות לתחומים שונים ומגוונים.

אחרי מאמרים, אפשר לקרוא עיתונים, וכמובן ספרים שונים באנגלית. מצד אחד, ספרי אנגלית עוסקים בדרך כלל בנושא מסוים ולכן אוצר המילים המופיע בהם פחות מגוון, אולם מצד שני ספר אנגלית בדרך כלל נותן הרבה יותר מוטיבציה לקרוא (הוא פשוט מעניין יותר), וכמובן משפר את הבנת הנקרא הכללית שלכם, בין השאר על ידי תרגול של מילות קישור, שמופיעות בכל טקסט בלי קשר לנושא שלו.

איפה אפשר למצוא חומר קריאה למבחן אמי"ר?
המקור הכי טוב למאמרים לבחינת אמי"ר הוא בתוך ספרי הכנה למבחן אמי"ר. הספרים כוללים קטעי קריאה בדיוק כמו במבחן, ולאחר כל קטע יש גם שאלות כך שתוכלו ממש לבדוק את עצמכם ולראות אם אכן הבנתם את הקטע או לא. ניתן למצוא קטעי קריאה נוספים גם ספרי פסיכומטרי באנגלית. פרקי האנגלית בבחינה הפסיכומטרית דומים במבנה שלהם לפרקי האנגלית במבחן אמי"ר, וקטעי הבנת הנקרא שמופיעים בהם דומים לאלו שמופיעים במבחן אמי"ר.

בנוסף לספרי פסיכומטרי, אפשר למצוא מאמרים באנגלית באתרים שונים באינטרנט. בחלק מאתרי החדשות הגדולים קיים קישור שהופך את כל האתר לאנגלית, כך שבמקום להתעדכן בחדשות בעברית, אתם פשוט יכולים לעשות זאת באנגלית.

שיפור מהירות קריאה באנגלית
שיפור מהירות הקריאה באנגלית חשוב מאוד לקראת מבחן אמי"ר שכן בפרקי האנגלית בבחינה יש לא מעט מלל, אם בשאלות ניסוח מחדש וודאי בשאלות הבנת הנקרא. מי שקורא אנגלית מהר יכול לסיים פרק אנגלית במבחן אמי"ר תוך רבע שעה עד 20 דקות, מה שמשאיר לו לא מעט זמן למנוחה בין הפרקים, או לחזור לשאלות שהוא לא בטוח לגבן ולבדוק את עצמו. קריאה מהירה היא יתרון גדול מאוד במבחן אמי"ר, במיוחד לאור העובדה שרוב הנבחנים קוראים אנגלית לאט יחסית, והציון באמי"ר הוא ציון יחסי אשר נקבע ביחס לנבחנים האחרים.

 

  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.