פסיכומטריהסברים ותרגול
 
 

איך לשפר את אוצר המילים למבחן אמי"ר ולמבחן אמיר"ם?


מאת: אלעד שווייצר

מבחן אמי"ר / מבחן אמיר"ם

איך לשפר את אוצר המילים למבחן אמי"ר ולמבחן אמיר"ם?

אוצר מילים למבחן אמי"ר ומבחן אמיר"ם
ברוב השאלות במבחן אמי"ר נבדקת השליטה שלכם באוצר מילים באנגלית, ומדובר במילים ברמה אקדמית, שלפעמים גם דוברי אנגלית שפת אם אינם מכירים (בדיוק כפי שאנו לא מכירים את כל המילים בעברית). החלק החשוב ביותר בלימוד לקראת מבחן אמי"ר הוא שיפור אוצר המילים באנגלית. בכדי לעשות זאת, כמובן שהדבר הראשון הוא לקחת מילון אנגלית טוב, ולהתחיל לשנן. מעבר למילון, כדאי גם לקרוא אנגלית. ההמלצה היא בדרך כלל לקרוא מאמרים או עיתונים שכן המבנה שלהם הוא הדומה ביותר לקטעי הקריאה המופיעים במבחן אמי"ר, אך בינינו, גם אם תקראו ספר מעניין באנגלית תהיה לזה תרומה לא מעטה. הדבר האחרון שצריך לעשות כדי להשלים את תהליך הלימוד הוא לתרגל שאלות מתוך מבחני אמי"ר לדוגמא, תחילה מתוך ספר הכנה לאמי"ר ולאחר מכן לפתור סימולציות מלאות (סימולציה - מבחן אמי"ר לדוגמה).

איזה מילון מתאים ללימוד למבחן אמי"ר?
לא כל מילון באנגלית מתאים ללימוד למבחן אמי"ר. מומלץ לקחת מילון ייעודי למבחן אמי"ר ולא מילון אנגלית רגיל, מכיון שמילון אמי"ר מכיל את המילים החשובות ביותר והנפוצות ביותר במבחן אמי"ר ואילו מילון אנגלית רגיל (כמו אוקספורד למשל) מכיל את כל המילים באנגלית, וחלק גדול מהן ספק אם יופיעו בבחינה.

בערכת הכנה למבחן אמי"ר של פסיכו יש מילון-כיס שמותאם במיוחד למבחן אמי"ר ולמבחן אמיר"ם וכולל את המילים הכי נפוצות והכי חשובות למבחן. במילון תמצאו גם טבלה של מילות הקישור באנגלית (חשוב מאוד!) וכן טבלאות של תחיליות וסופיות נפוצות באנגלית שיעזור לכם לשפר את אוצר המילים שלכם לאמי"ר. איך ללמוד מילים למבחן אמי"ר?
פתקיות - דרך נוספת ללמוד את המילון, מעבר לשינון היבש, היא להכין לעצמכם פתקים עם מילים שקשה לכם לזכור ולהדביק אותם בכל מיני מקומות בחדר - על הקיר, בארון, במטבח... בכל מקום בו תיתקלו בהם כל הזמן, עד שיכנסו לכם לראש.

לדבר אנגלית - כדאי גם לנסות לדבר אנגלית ולנסות להשתמש במילים החדשות שלמדתם. נכון, בהתחלה זה מרגיש קצת מוזר, אבל כשמתרגלים לזה מגלים שזו דרך מעולה לזכור מילים חדשות.

ללמוד עם חבר - דרך יעילה נוספת ללמוד מילים למבחן אמי"ר היא לשנן ולבחון את עצמכם עם חבר. כאשר אתם טועים מול אדם אחר יש לזה השפעה גדולה יותר מאשר לטעות סתם ככה עם עצמכם, ואתם תזכרו את המילים הללו טוב יותר.

אסוציאציות - הדרך האחרונה היא שינון באמצעות אסוציאציות. אסוציאציות הן הקשרים שאתם עושים למילים כדי לזכור את הפירוש שלהן. דרך זו, אגב, מוכחת מחקרית כיעילה ביותר לזכור מילים חדשות, וכשתחילו להשתמש בה תגלו שזה כלי מאוד חזק ונח לשימוש. ככל שהאסוציאציות שלכם תהיינה יותר קיצוניות - מצחיקות, מפחידות, ציוריות, מעוררות גועל או כל דבר אחר, כך תזכרו את המילה טוב יותר.

 

  Copyright © 2007 Psycho.co.il All rights reserved.